Une tӓhtsus inimese elus on kõigile teada tõik. Korralikult vӓlja puhata tuleb nii matkates, ekspeditsioonides, kui ka öistel telkimistega rӓnnakutel. Magamiskott on sel juhul põhiliseks mugavuse ja hea une kindlustajaks.
Magamiskoti pohilised nӓitajad:
- magamiskoti kuju;
- tӓidise materjal ja kattematerjal;
- mugavustemperatuur;
- kaal, kokkukeeramisvõimalus;
- pikkus.
Magamiskott ei pea sugugi tihedalt vastu keha liibuma, sest isolatsiooni ei taga mitte ainult magamiskoti materjal, vaid magamiskotis olev, magaja ja magamiskoti vahele jӓӓv õhukiht. Selleks, et kehal ei tarvitseks üleliigset õhku soojendada, ei tohiks magamiskott ülemӓӓra vaba olla. Magamiskotis peab end saama mugavalt ümber keerata.
Magamiskotid jagunevad tegumoe jӓrgi jӓrgmiselt: kookonmagamiskotid (nn.muumiad), mida ei saa kasutada tekina, ning tekitüüpi magamiskotid (neid saab tekina laiali laotada). Tegumoe valik on pigem maitseküsimus. Kookonmagamiskotid on kergemad ning kaotavad vӓhem soojust.
Magamiskottides kasutatavad tavapӓrased looduslikud materjalid – puhas puuvill või puuvilla-teiste materjalide segu. Antud magamiskotid on raskemad, seeparast imevad need niiskust kiiremini sisse ning on seejuures vaiksema kulumiskindlusega.
Tӓidise jӓrgi jaotatakse magamiskotte jӓrgmiselt: sulgedega või sünteetilise materjaliga magamiskotid.
Sünteetilise tӓidisega magamiskotid on kergemad, imevad vӓhem niiskust sisse, samuti on need kulumiskindlamad ning hõlpsamini pestavad. Sünteetilisel tӓidisel on sulgedega võrreldes mitmeid eeliseid: need on tunduvalt odavamad, soojendavad isegi niisked olles ning kuivavad kiiremini ӓra.
Sulgtӓidisega magamiskotid on kõige kergemad ja soojemad. Nende eeliseks on tõik, et nimetatud magamiskotid on sünteetilise tӓidisega magamiskottidega võrreldes ca 1,5-2 korda kergemad, oma sünteetilistest ekvivalentidest paremini kokkusurutavad. Sulgtӓidisega magamiskotid peavad tavaliselt sünteetilise tӓidisega magamiskottidega võrreldes tunduvalt kauemini vastu.
Karmide ilmastikuolude korral (kõrgmägedes, polaaraladel, Euroopa mägialadel talvel) on sulgtäidisega magamiskott, enesestmõistagi, suurepäraseks lahenduseks. Kõige paremaks täidiseks on veelindude suled, sest need on kaetud niiskuse sissetungimist ärahoidva rasvakihiga – ning veelindude seast loetakse parimaiks hahasulgi, mida saadakse põhjaaladel asuvaist hahkade pesitsuspaikadest, kust neid käsitsi pesadest kokku korjatakse. Hulgimüügi jaoks valmistatakse kõige kvaliteetsemaid tooteid hanesulgedest. Pardisulgi (välja arvatud hahkade omad!) ei loeta piisavalt kvaliteetseiks, sest niiskeks minnes hakkavad need partide väljaheidete järgi haisema.
Seejuures on sulgtäidisel omad negatiivsed küljed – sulgtäidisega magamiskotid on pea kaks korda kallimad, niiskunult kaotavad suled kogu soojusisolatsioonivõime ning võivad isegi pehkima hakata! Seepärast pole niisketes piirkondades (Kaukaasia, Alpid, veeturismipiirkonnad) sulgtäidisega varustus kuigivõrd otstarbekas.
Sünteetiliste materjalide valik on ülimalt mitmekesine, seejuures on oluline hinnata magamiskoti mugavustemperatuuri ja kaalu suhet. Sünteetiliste materjalide põhieeliseks sulgede ees on tõik, et märjakssaades väheneb sünteetilise täidisega magamiskoti soojusisolatsioon vähem ning taoline magamiskott kuivab kiiremini ära!
Sünteetilise täidisega magamiskotid (sintepon) on saanud väga populaarseiks. Need on suhteliselt odavad, kerged, ette nähtud kasutamiseks õhutemperatuuril kuni -5 °C, maks.kuni -10 °C. Sinteponi põhipuuduseks on asjaolu, et see „magatakse kiiresti ära”, seepärast kaotab taoline magamiskott paari aasta pärast 20% oma soojust andvaist omadustest.
Silikoonkiust magamiskotid on kerged (alates 900 g), soojad (kuni -25 °C), hõlpsasti hooldatavad, kiiresti kuivakssaavad ning imevad minimaalselt niiskust sisse. Taolistel magamiskottidel polegi praktiliselt puudusi, kui suhteliselt kõrge hind välja jätta. Soojussäilivuse põhimõte: silikoonkiud sisaldavad Teie kehasoojust kinnihoidvat õhku. Antud täidis erineb tiheduse, kiudude paksuse poolest, samuti igas kius olevate õhutorukeste –õõnsuste poolest.
Kvaliteet: pelgalt materjali ülevaatusest ei piisa, sest tunduvalt olulisem on magamiskoti õmblusviis. Odavamad ja lihtsamad magamiskotid on õmmeldud täidist kokkusurudes ja kokkuõmmeldes. Magamiskott on ombluste kohtades väga õhuke, seepärast laseb külmade ilmadega läbi külma õhku. Taolisi magamiskotte tuleks küll vältida, kui kavatsete ööbida temperatuuril +10 °C.
Magamiskottide hooldamine on väga lihtne – määrdunud magamiskott tuleb lihtsalt puhtaks pesta. Sünteetilisi magamiskotte võib pesta pesumasinas, sulgtäidisega magamiskotte tuleb pesta käsitsi, mitte ülemäära kuuma veega. Magamiskotte (eriti sulgtäidisega magamiskotte) ei tohi pikka aega kokkusurutult hoida. Pärast matka tuleb need tuulduma panna ning hoida ülesriputatult.