Tomati kasvatamine kasvuhoones
Siinkohal annamegi teile olulisima, kuidas saada õigete meetoditega hea saak.
Tomat sisaldab C-vitamiini, karotiini, B-grupi vitamiine, PP- ja E-vitamiini ning mineraalainetest kaaliumi, fosforit, magneesiumi, kaltsiumi ja naatriumi.
Tomatit saab kasvatada kütteta kasvuhoones suuremate probleemideta. Oluline on valida kasvuhoonele hea asukoht ja tagada hea tuulutavus.
10 - 12 päeva enne kasvuhoonesse istutamist on soovitav taimi päeval õues soojas ja tuulevaikses kohas karastada, sellised taimed hakkavad kasvuhoones kiiremini kasvama.
Taimede vahekaugus reas võiks olla olenevalt sordist 50-70 cm.
Temperatuur: tomat on soojustarmastav taim, taime arenguks on vaja 20-25 oC päeval ja 16-18 oC öösel. 30 oC ja rohkem muutub tomati õietolm steriilseks, õied kukuvad maha ja ei moodustu viljasid.
Tomat talub „valutult“ lühiajalist temperatuuri langust 1-3 oC, kuid siiski vajab ta kasvamiseks mitte alla 13 oC temperatuuri. Valgustingimused: tomat on valgust vajav taim.
Õhu ja mulla niiskus: optimaalseks niiskuseks loetakse 60-70%.
Huumusrikas, kobe, nõrgalt happeline (pH 5,6-6,5) mul.
Kilekasvuhoones tõuseb niiskus tihti 80-90% ja see muudab õietolmu kleepuvaks, see ei satu emakale, õis kukub maha ja vilja ei moodustu. Eriti tihti juhtub seda harrastus tomatikasvatajatel: neil kasvab kilekasvuhoones tomatimets üksikute viljadega. Mitte vähem tähtis pole pinnase niiskus. Sellepärast tuleb hoolikalt jälgida kastmis režiimi, ja õhutada regulaarselt kasvuhoonet.
Väetamine: tomat reageerib tugevalt kaaliumi puudusele, eriti viljade moodustamise alguses. Kasvu ajal peab taimedele andma regulaarselt kaaliumi ja lämmastikväetise segu (umbes 1:1). Madala pinnasetemperatuuri (alla 15 oC) juures omandab taim mullast kehvasti fosforit. Sellisel juhul lisatakse ka fosforväetist. Tomat vajab ka mikroelemente, sellepärast ärge piirduge ainult põhielementidega.